Převodovka. Od pradávna je součástí našich automobilů. Jelikož se samozřejmě jedná o pohyblivé části, je skoro jasné, že se dříve nebo později něco porouchá. Jak ale poznat, že je něco špatně, případně co s tím? Na to se podíváme v dnešním článku. Pojďme na to!

Ať už se jedná o automatikou nebo manuální převodovku, musíme se o ni starat tak jako tak.

Úvod

Co je převodovka, ví pravděpodobně každý majitel auta. Ale pro zopakování – je určena ke změně převodového poměru a v důsledku toho točivého momentu přenášeného z motoru na kola auta. Spalovací motor totiž není stejně efektivní v celém rozsahu svých otáček, a proto existují převodové stupně, díky kterým lze udržovat motor v jeho optimálních otáčkách. Jen v rychlosti bych opět zabrousil k elektromotorům, které tento problém nemají tak výrazný a v důsledku tak často mívají pouze 1 nebo 2 převodové stupně.

Na rozdíl od motoru má převodovka za předpokladu pravidelného a kvalitního servisu  dlouhou životnost a je většinou schopna fungovat zcela bez problémů po celou dobu životnosti vozidla. Pokud však převodovka není správně servisována, může mít i přes svou vytrvalost poruchu a poté již bude zásah kvalifikovaného servisu naprostou nutností.

“Tak já si to kdyžtak opravím sám.”, říkáte si. Takhle, nechci vám nic vymlouvat, jen bych podotknul, že oprava ať už domácká nebo v “místním servisu”, se nedoporučuje, ačkoli se to může zdát jako rozumné řešení (hlavně pro peněženku 💵). Neodborný zásah by mohl vozidlu více uškodit, než pomoci a to rozhodně nechceme. Oprava automatických a manuálních převodovek není vůbec jednoduchá záležitost, nezkušený technik tak může na vozidle způsobit jiné poruchy, které se vám v budoucnu následně nemile prodraží.

Porovnání točivého momentu v závislosti na otáčkách. – Zdroj: reddit.com

Příznaky závad převodovky

Pokud se o auto zodpovědně staráte, případné problémy s převodovkou určitě zaznamenáte včas. Mezi hlavní příznaky poruchy či úplného selhání převodovky patří:

 • hluk v převodovce
 • spontánní výpadky zařazené rychlosti
 • velmi obtížné řazení
 • únik oleje

Jakýkoli hluk, který je v převodovce slyšet, značí potřebu diagnostiky. Pokud je hluk slyšet nepřetržitě, pravděpodobně je nutné vyměnit ložiska na hřídeli převodovky. V některých případech je na vině opotřebení ozubených kol. Každopádně je však zcela nutné nechat vozidlo odborně zkontrolovat.

Příčiny závad převodovky

Něco podobného se mi děje, jak je to možné?” Na to samozřejmě není jednoznačná odpověď, ale pojďme si říct pár nejčastějších příčin, které by mohly způsobit závadu a problémy s převodovkou.

 • nesprávný provoz
 • jízda na vyšších rychlostních stupních v nízkých otáčkách
 • použití oleje nízké kvality
 • neodborná oprava
 • použití náhradních dílů nízké kvality

Pokud praktikujete nějakou z výše zmíněných věcí, doporučuji s tím přestat. 😄 Samozřejmě to není vše, co může přispět k degradaci převodovky, proto rozhodně nepodceňujte návštěvy servisu a rady a doporučení výrobce ohledně vašeho auta.

Pročíst si manuál k autu také není od věci. Často tam najdeme nejednu zajímavou informaci

Průběh opravy převodovky

V kvalitním servisu si můžete nechat provést diagnostiku jakékoliv převodovky (manuální i automatické) a pro zkušeného technika není řešení problémů s převodovkou problém. Jak ale taková kontrola a následně i oprava probíhá? Práce na převodovce si můžeme rozdělit do několika fází:

 • diagnostika
 • demontáž
 • řešení problémů s uzly
 • odstraňování problémů a montáž
 • instalace převodovky
 • seřízení pohonu spojky a řazení

Náklady na opravu se vždy liší v závislosti na rozsahu poruchy, proto je dobré průběžně auto kontrolovat a předcházet tak větším problémům. Nutno přeci jen zmínit, že údržba převodovky je mnohem levnější než její oprava či výměna.

Závěrem

Dneska jsme si zde shrnuli snad vše ohledně převodovky. Jako o každou jinou část auta, i o tento soubor součástek je třeba se starat a zacházet s ním s citem. Tímto bych se s vámi pro dnešek rozloučil, máte-li chuť a čas na další článek, podívejte se třeba na náš první díl série o elektroautech. 😄

Cože? Máte nějaké připomínky, nápady, nebo poznatky? Zanechte nám je dole v komentářích pod článkem nebo na našem Facebooku. Stále samozřejmě také platí, že pokud byste měli jakékoliv otázky, či chtěli například provést počítačovou diagnostiku auta, neváhejte nám zavolat na číslo 736 298 453 nebo navštivte náš web. 😊

Dobře zpracovanou převodovku Vám přeje,

Tým GetFix

tel. 736 298 453

 

Rychlé odkazy:

GetFix.cz – Web

GetFix.cz – Facebook

Služba – Diagnostika auta

Blog – Elektroauta a jejich součásti