Co je převodovka, ví pravděpodobně každý majitel auta. Ale pro zopakování – je určena ke změně převodového poměru a v důsledku toho točivého momentu přenášeného z motoru na kola auta.
Na rozdíl od motoru má převodovka za předpokladu pravidelného a kvalitního servisu dlouhou životnost a je většinou schopna fungovat zcela bez problémů po celou dobu životnosti vozidla. Pokud však převodovka není správně servisována, může mít i přes svou vytrvalost poruchu a poté již bude zásah kvalifikovaného servisu naprostou nutností.
Amatérské opravy se nedoporučují, ačkoli se mohou zdát jako levné řešení. Neodborný zásah může vozidlu ještě více uškodit. Oprava automatických a manuálních převodovek je totiž velmi komplikovanou záležitost, nezkušený technik tak může na vozidle způsobit jiné poruchy a s tím spojené vysoké náklady do budoucna.
Příčiny závad převodovky
Převodovky mají závady zpravidla jen velmi zřídka, ale může k nim dojít z několika důvodů:
- nesprávný provoz
- jízda na vyšších rychlostních stupních a nízkých otáčkách
- použití oleje nízké kvality
- nedodržení servisních intervalů technické kontroly převodovky
- nekvalitní diagnostika
- neodborná oprava
- použití náhradních dílů nízké kvality
Aby se opravám převodovky předešlo, je třeba mít na paměti pravidla provozu vozidla, která jsou doporučena výrobcem a také servis převodovky neodkládat.
Příznaky závad převodovky
Pokud se o auto zodpovědně staráte, problémy s převodovkou určitě zaznamenáte včas. Mezi hlavní příznaky poruchy či úplného selhání převodovky patří:
- hluk v převodovce
- spontánní výpadky zařazené rychlosti
- velmi obtížné řazení
- únik oleje
Jakýkoli hluk, který je v převodovce slyšet, značí potřebu diagnostiky. Pokud je hluk slyšet nepřetržitě, pravděpodobně je nutné vyměnit ložiska na hřídeli převodovky. V některých případech je na vině opotřebení ozubených kol. V každém případě je však zcela nutné nechat vozidlo odborně zkontrolovat.
Pamatujte, že včasná a kvalitní údržba vám šetří peníze na drahých opravách či dokonce výměnách manuálních a automatických převodovek.
Průběh opravy převodovky
V kvalitním servisu si můžete nechat provést diagnostiku jakékoliv převodovky – manuální i automatické a pro zkušeného technika není řešení problémů s převodovkou problém.
Opravu převodovky lze rozdělit do několika fází:
- diagnostika
- demontáž
- řešení problémů s uzly
- odstraňování problémů a montáž
- instalace převodovky
- seřízení pohonu spojky a řazení
Náklady na opravu převodovky se vždy liší v závislosti na rozsahu poruchy. Dbejte proto na pravidelnou údržbu, abyste se nákladným opravám vyhnuli. Údržba manuální i automatické převodovky je totiž mnohem levnější než její oprava či výměna.
Rychlé odkazy
Chci kvalitní servis převodovky