Výměna rozvodového řemene 

V tomto článku si povíme o tom, k čemu slouží rozvodový řemen ve spalovacím motoru a jak často by měl být měněn: frekvence výměny u většiny automobilů.

 

Co dělat, když praskne rozvodový řemen

K prasknutí řemene může dojít v důsledku poškození součástek, které s ním spolupracují, jako jsou ložiska ve vodicích kladkách. Důvodem může být také zadření čerpadla nebo opotřebované ložisko vodní pumpy, které je obvykle poháněno právě rozvodovým řemenem. Příčinami těchto jevů není většinou nic jiného než snaha o úsporu času a peněz. Rozvodový systém je bohužel to poslední místo, kde bychom je mohli najít.

Prasknutí řemene může mít závažné důsledky, takže zásadním pravidlem je zde „prevence je lepší než léčba“.

 

Frekvence výměny

Ve mnoha moderních strojích, v případě, že se řemen rozbije, ventil se ohne a vyžaduje drahou opravu, protože většinu částí motoru bude třeba vyměnit. Proto sledujte vizuální stav. To lze provést, pokud odstraníte kryt, který jej chrání, nebo zkontrolujete stav pomocí zvláštního kontrolního okna. Jak na to, najdete v návodu k obsluze vozidla. Interval výměny závisí na konkrétní značce vozidla, kterou najdete v technické dokumentaci. Mnoho odborníků doporučuje vyměnit řemen s 60 000 až 100 000 najetými kilometry. Pokud nevíte, kdy naposledy byl vyměněn nebo zda vůbec byl vyměněn, měli byste ho pečlivě zkontrolovat na opotřebení. Pokud se opotřebuje, budou na pouzdru viditelné stopy opotřebení ve formě mikrotrhlin.

Výrobci automobilů obvykle doporučují výměnu válečků, napínačů a čerpadla (vodní čerpadlo) současně s výměnou rozvodového řemene. Složitost a náklady na samostatnou práci jsou poměrně vysoké, navíc není často vidět opotřebení dílů. Proto je moudřejší vyměnit vše najednou. Kromě toho výrobci vyrábějí speciální sady: řemeny + rozvodové válce.

 

Rychlé odkazy

Výměna rozvodů

Jak vybrat správný autoservis

Informace pro řidiče