Jak vybrat správný autoservis?

 

Stalo se něco?

Potřebujete-li opravit auto, je pro Vás nutné najít vhodný autoservis. Nejlépe, aby oprava proběhla včas, kvalitně a za přijatelnou cenu. 

 

Nejdříve zjistíme jaké typy autoservisů existují

Všechny autoservisy v České republice se dělí na tři druhy:

  • autorizované autoservisy
  • nezávislé autoservisy
  • autoservisy v servisní síti

Autorizovaný autoservis funguje na principu oficialního dealeru, který prodává auta jedné značky. Výrobce Vašeho auta doporučuje opravovat auto právě tady. Zde je možné opravit cokoliv dle záruky nebo vyměnit, pokud došlo k sériové závadě u výrobce.

Nezávislý servis je jakýkoliv jiný autoservis, který nemá žádná formální spojení s výrobcem.

Autoservisy v servisní síti nabízejí služby a ceny, pohybující mezi autorizovanými a nezávislými servisy a jsou vázaní na majitele servisní sítě, který zajišťuje dodávku náhradních dílů, vybavení a poskytuje technické informace.

 

Co je tedy lepší?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Každý typ servisu má své klady a zápory.

Autorizovaný autoservis funguje na základě předepsaných technologií od výrobce a samotnou opravu provádí odborný personál. V případě jednoduché opravy v daném servisu Vám rádi vymění díl, což zvyšuje šancitoho, že práce a samotný díl budou kvalitní. Dnes je ale největší problém těchto servisů stále v kompetenci pracovníků. Značný počet zkušených odborníků z různých důvodů (propuštění, nízké mzdy atd.) opustili autorizované servisy po ekonomických krizích 2008 a 2019. Z tohoto důvodů se stávají incidenty, kdy je nutné opravu protáhnout nebo dokonce provést opravu na náklady servisu.

Nezávislý servis při opravě a údržbě používá také technické předpisy výrobce. Ačkoliv nejčastěji se stává, že si autoservis sám najde technologické karty, vybavení a náhradní díly. Takový servis si v rámci boje o klienta může dovolit vniknout do problému řidiče hluboce.

Za nejlepší autoservisy se považují úzce specializované servisy. Tyto dílny mohou provádět jen určité opravy, jako jsou:

  • Oprava převodovky
  • Servis klimatizace
  • Oprava motoru
  • Výměna spojky
  • Oprava karoserie

Právě k nim se obrací autorizované servisy ve velmi komplikovaných případech. Pasivem podobného autoservisu tkví v tom, že ceny mohou být opravdu vysoké.

Nezávislý autoservis je často řízený zkušeným automechanikem, který opustil práci v autorizovaném servisu. Většinou nemá dostatečný rozpočet na reklamu, a proto je jeho hlavním aktivem dobrá recenze od známých a stálých zákazníků. Kvůli tomu je pro něj důležitá reputace a péče o zákazníka. Mezi zápory nezávislého servisu patří to, že v případě konfliktu se zákazníkem je náročné najít kompromis pomocí formální cesty.Každopádně hlavním kritériem kvality jakéhokoliv autoservisu je jeho reputace a doporučení od zákazníků.

 

Jak zjistit jakou reputaci má servis?

Nejjednodušším způsobem je zkušenost řidičů ve Vašem okolí. V tomto případě je lepší více pozitivních recenzí než jedna dobrá. Proto portál GetFix vytvořil a průběžně doplňuje databázi autoservisů, která si zakládá na vlastním ověření kvality a recenzí většiny zákazníků.

 

Kde je levněji?

Nejvyšší ceny jsou u autorizovaných servisů. Levnější jsou autoservisy v servisní síti a nejlevnějším autoservisem je nezávislý servis.

Autorizovaný servis a síťový autoservis používají při výpočtu cen oprav tzv. normované hodiny a ceny originálních náhradních dílů. Důležité je, že počet hodin stanovuje výrobce, ale hodinová sazba se může výrazně lišit u různých dealerů stejné značky. Právě účtování těchto hodin tvoří základní část zisku servisu, a proto se snaží přidat do objednávky co nejvíce položek, jako například “výběr kódu barvy” nebo “promazání šroubů”. Nezávislý servis také vypočítá cenu na základě hodin.

 

Jak zjistit, že cena služby je normální?

Nejjednodušší odpověď je nijak. Alespoň tak tomu bylo do nedávné doby, kdy zjištění cen oprav a náhradních dílů bylo možné pouze na základě rad přátel a vlastní zkušenosti s autoservisy. Ale ani to nezaručovalo, že se neobjeví dodatečné náklady.

 

GetFix nabízí řešení, portál, kde si můžete vybrat z velké nabídky služeb, srovnat a zjistit předběžnou cenu a objednat se na Vámi zvolený termín. V případě, že je závada komplikovanější autoservis Vás bude přes GetFix  informovat o ceně předem a pokud s tím budete souhlasit, zaeviduje cenu opravy na GetFix. Takže nikde nebudete platit větší částku, než se kterou jste souhlasili. V případě komplikace, se vždy můžete obrátit na manažera GetFix, který ověří, zda je cena opravy reálná.

 

Jak zjistit, že nabídnuté služby jsou opravdu potřeba? 

Pokud nejste zkušený automechanik, jste nuceni spolehnout se na vlastní pocity a zkušenosti.

Nejčastěji doplňkové neboli “zbytečné” služby nabízí autorizovaný servis. Mohou Vám nabídnout “kontrolu bezpečnostních pásů” i v případě, že jste si jisti, že máte problém s podvozkem.

Abyste se vyhnuli zbytečným nákladům, důkladně zkontrolujte přehled prací a požádejte jejich odůvodnění. Pokud máte u některých položek pochybnosti, vyškrtněte je z objednávky. Účinným způsobem k odstranění nepotřebných oprav je zavolat do jiného autoservisu za přítomnosti automechanika a nahlas projednat potřebné opravy a jejich ceny. V případě, že ani to nemá požadovaný efekt, nejspíš to znamená skutečnou potřebu všech oprav.

V nezávislých autoservisech může být problém opačný. Občas je náročné vysvětlit mechanikovi, že oprava je skutečně nutná, jelikož mechanik nevnímá problém jako podstatný a nabízí používání ještě nějaký čas, dokud se závada neprojeví.

Nicméně, pokud přijíždíte do autoservisu přes GetFix, od chvíle rezervace termínu se Vaše objednávka bude evidovat naším systémem a manažerem, který bude kdykoliv schopen poskytnout nezávislou konzultaci abyste se vyhnuli případným nedorozuměním.

 

Opraveno. Jak si mohu být jistý, že vše proběhlo tak jak má?

Zde je to otázka důvěry vůči konkrétnímu autoservisu a odborníkovi.

Nejčastěji se s očividně nespolehlivými pracemi lze se setkat v autorizovaných i nezávislých autoservisech, kde mzda mechanika není vázána na kvalitě opravy, a podvod zákazníka je další možnosti přivýdělku. Mezi způsoby podvodu jsou nečinnost, nebo šetření na náhradních dílech a materiálech, které jsou levnější nebo jsou padělky a byly použity místo objednaných originálních dílů. Přesvědčit se v tom, že práce byla skutečně provedena lze jen osobní přítomností během opravy nebo požádáním o ukázku dílů, které byly měněny za nové. Avšak i v tomto případě je nutné ověření pravosti fotografií.

 

Je to strašně náročné! Mohu to vůbec neřešit? 

Určitě ano. Právě proto je vytvořen portál GetFix. Pomáhá rychle vybrat autoservis na základě typu oprav, cen, lokality a recenzí.

Stačí si vybrat určitou službu, srovnat ceny servisů a rezervovat termín. Poté pouze vyčkáte na potvrzení autoservisu, potvrdíte cenu a můžete se vydat na cestu.

Ceny se daří snižovat díky tomu, že GetFix zprostředkovává velké množství řidičů do servisů, a proto jsou ceny levnější, něž pro zákazníky z ulice. A pro komplikované služby jsou Vám k dispozici manažeři, kteří jsou dostupní kdykoliv pro řešení jakýchkoliv nejasnosti.

 

Rychlé odkazy

Informace pro řidiče

Registrace na portálu pro rychlejší rezervace a jednodušší správu objednávek