Značky. Každý je zná, potkáváme je neustále a v některých případech nám mohou až dokonce lézt na nervy. Existují ale i značky, které nejsou tak rozšířené jako “dej přednost v jízdě” nebo “přechod pro chodce”. Jaké to jsou a co vlastně znamenají, to si jdeme říct právě teď.

Někdy můžou značky působit až chaoticky.

Úvod

Samozřejmě že značky zná každý z nás, přece jen jsme se je učili v autoškole a setkáváme se s nimi každý den. To však platí o běžných značkách upravujících například přednosti v jízdě na dané komunikaci nebo značky příkazové (například kruhový objezd), které v běžném životě vídáme často. Jen pro jistotu zde zmíním i další typy svislého značení, alespoň si toto dělení připomenete 😉.

  • příkazové – kruhový objezd
  • zákazové – zákaz vjezdu všech vozidel
  • výstražné – zatáčka vpravo
  • informativní – zastávka autobusu
  • dodatkové – tvar křižovatky
  • upravující přednost – hlavní pozemní komunikace

Do těchto kategorií se ale řadí i méně běžné značky, které si tu teď představíme.

Dálniční kaple

A začneme z ostra. První značkou, o které jste určitě neslyšeli, je “dálniční kaple”. “Cože, co to jako má být? 😕”, ptáte se. Jednoduše řečeno je to kaple nebo kostel nacházející se v blízkosti dálnice a je určena především dálničním motoristům. Člověk si tak může odpočinout od jízdy nebo se pomodlit po dlouhém dni za volantem.

Důvod, proč jste tuto značku nejspíše neviděli, je, že se v Česku nachází jen jedna taková kaple, konkrétně na dálnici D5 u Plzně. Například v Německu jsou tyto místa častější. Takže až zase pojedete kolem Plzně do Prahy…nezapomeňte se dívat na dopravní značení. 😄

Únikový pruh

Další značkou, kterou znají hlavně obyvatelé hor nebo míst s dlouhým klesáním, je “únikový pruh”. Tato značka označuje místo, ve kterém se dá vozidlo zastavit pomocnými prostředky, například protisvahem nebo povrchem s hrubým štěrkem. Prostě a jednoduše, pokud vám při jízdě z kopce selžou brzdy, značka vás upozorní na toto záchranné místo. 

Dopravní značka Únikový pruh.

Sněhové řetězy

A v horách ještě chvíli zůstaneme. Možná jste zahlédli dopravní značení, které vám jakožto řidiči přikazuje pokračovat jen se zimní výbavou. Co už ale tak často nenajdete, je značka s kódovým označením C5a. A co nám říká? Na webu Policie ČR se dočteme, že:

Značka přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových řetězů) na nejméně dvě hnací kola. Povinnost se nevztahuje na vozidla, která jsou vybavena pneumatikami s protiskluzovými hroty.

Pokud tedy nemáte na pneumatikách hroty, budete se muset otočit nebo nasadit řetězy. Každopádně teď už pojďme na další značku.

Pohyblivý most

Tato dopravní značka upozorňuje na zvedací nebo jinak pohyblivý most. Zatímco v zahraničí se zvedací mosty používají docela běžně, u nás na ně téměř nenarazíte. Značku s tímto symbolem potkáte například u zvedacího mostu v Českém Vrbném u Českých Budějovic, který vede do tamního přístavu. Zvedá se jen tehdy, když o vjezd do přístavu požádá některá z připlouvajících lodí.

Závěrem

Já si myslím, že to by pro dnešek stačilo. Nutno však říct, že v Česku máme mnohem více “neznámých” nebo bizarních dopravních značek o kterých moc lidí neví. A když nad tím tak přemýšlím, mohli bychom se na nějaké z nich podívat zase příště. Co vy na to? Tímto bych se s vámi pro dnešek rozloučil, máte-li chuť a čas na další článek, podívejte se třeba na náš díl o historii automobilů. 😄

Cože? Máte nějaké připomínky, nápady, nebo poznatky? Zanechte nám je dole v komentářích pod článkem nebo na našem Facebooku. Stále samozřejmě také platí, že pokud byste měli jakékoliv otázky, či chtěli například vyměnit olej v autě, neváhejte nám zavolat na číslo 736 298 453 nebo navštivte náš web. 😊

Dobrou znalost značek Vám přeje,

Tým GetFix

tel. 736 298 453

 

Rychlé odkazy:

GetFix.cz – Web

GetFix.cz – Facebook

Služba – Výměna oleje

Blog – Jak to bylo s počátky automobilů

Mapy – Kaple Smíření

Obrázek – Chaos značek