V minulém díle jsme se podívali na tajné a málo používané značky na českých silnicích. Samozřejmě jsme však nestihli všechno, a proto jsem se rozhodl napsat toto pokračování, ve kterém si ukážeme dalších několik značení, které jen tak někde neuvidíte. Pojďme tedy na to.

Značka mlhy

Mlha

Začneme mlhou. Tato výstražná značka varuje na nebezpečí výskytu mlhy nebo kouře v dané oblasti. Často tomu tak bývá v úsecích, kde je výskyt mlhy častý a zároveň se zde nachází nebezpečný úsek. Rozhodně byste tedy měli zpomalit a dávat větší pozor na cestu.

Zákaz zvukových výstražných znamení

Tato značka se používá zejména v lesích nebo jiných oblastech, kde by mohly klaksony aut rušit nebo v krajním případě něco poškodit. Jak název napovídá, pokud se nacházíte v oblasti označené touto dopravní značkou, nesmíte používat klakson na svém autě. Pokud tuto značku neuposlechnete, hrozí vám pokuta až 2000 Kč.

Je však na místě připomenout, že jisté omezení zvukových výstražných znamení platí všeobecně. Tedy i tam, kde značka umístěna není. Příkladem budiž, že klakson nesmíte použít jako znamení pro kamaráda. 😄

Jezdci na zvířeti

Toto dopravní značení je, řekl bych, více rozšířené, ale přesto běžné rozhodně není. Jedná se o takovou stezku pro chodce…ale pro jezdce na koni. Funguje jako jakákoliv stezka pro chodce nebo pro cyklisty, ale je určena právě již zmíněným jezdcům. Pokud někdy v budoucnu takovouto značku uvidíte, už budete vědět, co znamená.

Stezka pro jezdce na koni

Objíždění tramvaje

Ze které strany byste objeli tramvaj, kdybyste vedle ní jeli? Zprava. To je nejspíše samozřejmé, ale na některých místech to prostě nejde. Z toho důvodu existuje tato informativní značka, označující místo, kde se tramvaje objíždí z levé strany.

Stání nebo zastavení

Já vím, tyto značky jsou pomalu na každém rohu. Problém zde ale vězí v jejich významu, mezi stáním a zastavením je totiž velký rozdíl a ne každý řidič si to uvědomuje. Co tedy znamenají? zastavením se rozumí:

„Uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu.“

Cokoliv delšího než tato doba se už počítá jako stání. Přesný čas však není stanoven, což může vést k zajímavým situacím. Například pokud vám před dům přijedou stěhováci, kteří budou hodinu vynášet z auta gauč, skříně a další nábytek, vlastně se pořád jedná o zastavení. Když ale vystoupíte z auta a odskočíte si třeba na pět minut na poštu, jedná se o stání.

Zákaz zastavení

Zákaz stání

 

 

 

 

 

Něco jiného je pak “zastavení vozidla” kterým se rozumí zastavit nezávisle na vůli řidiče. Příklad? Popojíždíte v koloně a jedete kolem značky zákaz zastavení. Ačkoli je v tomto místě zakázáno zastavit a stát, nelze v takovém případě jednání posoudit jako přestupek, protože jste zastavili nezávisle na své vůli. Toto lze použít například i při zhoršení jízdních podmínek, které zamezují bezpečné pokračování v jízdě.

Závěrem

Já myslím, že by to jako výklad značek stačilo. Jestli jste ještě nečetli náš minulý článek na toto téma, rozhodně to napravte (vsadím se, že bude překvapeni 😉). Tímto bych se s vámi pro dnešek rozloučil, máte-li chuť a čas na další článek (z trochu jiného soudku), podívejte se třeba na náš díl o historii automobilů. 😄

Cože? Máte nějaké připomínky, nápady, nebo poznatky? Zanechte nám je dole v komentářích pod článkem nebo na našem Facebooku. Stále samozřejmě také platí, že pokud byste měli jakékoliv otázky, či chtěli například vyměnit olej v autě, neváhejte nám zavolat na číslo 736 298 453 nebo navštivte náš web. 😊

Dobrou znalost značek Vám přeje,

Tým GetFix

tel. 736 298 453

 

Rychlé odkazy:

GetFix.cz – Web

GetFix.cz – Facebook

Služba – Výměna oleje

Blog – Jak to bylo s počátky automobilů

Blog – Tajné značky na českých silnicích