Pokud se motorový olej dlouho nemění, může to zničit motor. Proto stojí za to probrat jak vyměnit motorový olej, jaký je interval výměny a proč je potřeba nový olejový filtr.

Výměna motorového oleje

Výměna oleje v motoru různých značek automobilů se příliš neliší a má podobný postup. Nejprve vyberete správný olej podle typu a značky motoru. Poté zahřejete motor na provozní teplotu. Když se zahřeje, počkejte několik minut, abyste se nespálili. Potom najdeme vhodný kontejner, kam vypustíme stárou kapalinu. 

Poté odšroubujte zátku karteru motoru. Zpravidla se jedná o nejnižší bod podvozku (pro větší jistotu podívejte se do technické dokumentaci auta). Zátku odšroubujeme hasákem, protože olej se vylévá okamžitě a rychle (předem umístíte nádobu pod zátkou), jinak ztratíte vypouštějící zátku. Olej se vypouští rychle, obvykle do pěti minut. Avšak se nemusí nepodaří vypustit olej na 100%. Není to špatně, protože obvykle max. 2-3% staré tekutiny zůstává v motoru. Starý olej se vypustí, vyhodnotí se barva a přítomnost nečistot. Tyto faktory určují, zda je třeba propláchnout motor, nebo zda stačí výměna oleje bez proplachování. Po nalití nového oleje se také vymění olejový filtr. Tímto je práce dokončena.

 

Při nalévání oleje neustále sledujte hladinu pomocí měrky oleje. Měla by být mezi značkami „min“ a „max“. Nalijte 80% celkového objemu a poté přidejte a upravte měrkou.

 

Interval výměny

Mám postupovat podle doporučení výrobce? U moderních motorů se při zlepšování kvality olejů doporučuje vyměnit olej po 10 až 15 tisících kilometrech. Tato hodnota je stanovena výrobcem za normálních provozních podmínek. Čím horší jsou podmínky, tím dříve se musí vyměnit. Co se považuje za špatné podmínky? Mezi ně patří: mráz, časté změny teploty, vlhké klima, vysoká prašnost vzduchu. Časté přetížení motoru (například v horských oblastech nebo během přepravy těžkých nákladů) také nepřispívá k udržení funkčnosti. Obvykle, pokud jsou jízdní podmínky definovány jako špatné, doporučuje se snížit počet ujetých kilometrů před výměnou o 25-30 procent.

 

Provoz automobilu ve městě je přirovnáván ke špatným podmínkám. Kolona škodí oleji stejně aktivně jako jízda v terénu a v horách. 

Průměrná doba výměny oleje:

  • 5 000 – 7 000 km pro minerální oleje
  • 10 000 – 12 000 km pro syntetické oleje

 

Je potřeba vyměnit filtr?

Ano, určitě. Funkčnost motoru s ucpaným filtrem je ekvivalentní práci bez něj, protože olej prochází filtračním prvkem. To je zajištěno jeho konstrukci. S 10 000 najetými kilometry bude ucpaný, což povede k otevření obtokového ventilu a olej bude znečištěn. To je důvod intenzivního opotřebení motoru i když se nerozsvítí kontrolka tlaku.

 

Pokud vyměníte filtr sami, nezapomeňte do něj doplnit olej až do poloviny objemu (pro lepší „první“ start) a promazat gumu na krytu filtru.

 

Rady 

  1. Pečlivě vybírejte motorový olej. Kupte si ten, který splňuje podmínky výrobce. Pamatujte se, že viskozita není nejdůležitějším parametrem.
  2. Nezneužívejte expresní výměny oleje. Tento způsob má rizika, protože v motoru zbývá mnohem více starého oleje než při tradičním způsobu vypouštění. Proto je tato metoda střídána s tradiční metodou, přičemž se zkracuje servisní interval.
  3. Vyměňujte olej častěji! Ani jeden vzduchový filtr nezachytí veškerý prach a nečistoty přítomné ve vzduchu. Stejně žádný palivový filtr nebude zachycovat úplně všechny nečistoty, které se prodávají na čerpacích stanicích.
  4. Nepoužívejte žádné přísady, i včetně přísad do motorového oleje! Přísady mohou poškodit. Pozitivní účinek takových přísad je krátkodobý.
  5. Sledujte hladinu oleje podle měrky. Naplnění až po spodní značku může vést k nebezpečnému tření motorových dílů, což povede k jejímu rychlému opotřebení. Přeplnění také nepříznivě ovlivňuje práci třecích dílů.
  6. Nekupujte olej od neznámých prodejců! Falešné výrobky rozhodně nesplní požadavky výrobce, takže motor rychle selže. Nakupujte pouze originální oleje na značkových čerpacích stanicích nebo najděte nejbližší obchod, který prodává spolehlivé produkty. Kovové kanystry se také používají jako ochrana proti padělání.

 

Rychlé odkazy

Objednat výměnu motorového oleje včetně filtru

Objednat výměnu motorového oleje bez filtru

Jak vybrat správný autoservis

Informace pro řidiče

Výměna olejového filtru