Pokud se motorový olej dlouho nemění, může dojít ke zničení motoru, což je většinou natolik nákladné, že je výhodnější pořídit si zcela nové vozidlo, resp. motor. Proto je důležité vědět, jak motorový olej vyměnit a jaký je optimální interval pro jeho výměnu nebo proč je potřeba nový olejový filtr.

Jak na výměnu motorového oleje

Výměna oleje v motoru se u různých značek automobilů příliš neliší a má v podstatě obdobný postup.

Nejprve je nutné vybrat vhodný olej podle typu a značky vašeho auta, resp. motoru. Motor zahřejeme na provozní teplotu a po zahřátí raději ještě několik minut vyčkáme, abychom se o něj nespálili. V mezičase se můžeme poohlédnout po nádobě, do které budeme následně z motoru vypouštět starou kapalinu. 

Olejová vana motoru, neboli karter, je zpravidla nejnižší bod podvozku (pro úplnou jistotu se raději ujistěte v technické dokumentaci auta). Nádobu umístíme pod karter a výpustný šroub odšroubujeme hasákem, protože olej začne vytékat v podstatě okamžitě po jeho uvolnění. Proces vypouštění trvá obvykle do pěti minut, avšak ne vždy se vám povede vypustit 100 % staré kapaliny. Nic se však neděje, protože obvykle 2-3 % původní tekutiny v motoru zůstává. Starý olej se pak na základě barvy a přítomnosti nečistot vyhodnotí. Tyto faktory určí, zda je motor třeba propláchnout, nebo zda stačí vyměnit olej bez proplachování. Při nalévání nového oleje neustále sledujeme výšku hladiny pomocí měrky. Měla by být mezi značkami „min“ a „max“. Nejprve nalijte 80 % celkového objemu olejové vany a až poté dolejte potřebné množství a upravte měrkou. Po nalití nového oleje se také vymění olejový filtr. Tímto je naše práce dokončena. Výměnu oleje i filtru zvládnete udělat i sami, ale je určitě lepší ji svěřit odbornému servisu.

Interval výměny oleje

U moderních motorů se při zlepšování kvality olejů doporučuje vyměnit olej po 10 až 15 tisících kilometrech. Tato hodnota je však stanovena výrobcem pro vozidla užívaná v normálních provozních podmínkách. Platí tedy, že čím horší jsou podmínky, tím dříve se musí olej vyměnit. Co se považuje za špatné podmínky? Patří mezi ně mráz, časté změny teploty, vlhké klima, vysoká prašnost vzduchu apod.

Časté přetěžování (například v horských oblastech nebo během přepravy těžkých nákladů)  motoru na životnosti rovněž nepřidává. Obvykle, pokud jsou jízdní podmínky definovány jako špatné či ztížené, se doporučuje snížit počet ujetých kilometrů v návaznosti na výměnu motorového oleje o 25-30 %.

 

Co mnozí majitelé vozů nevědí je, že provoz automobilu ve městě se řadí ke špatným podmínkám. Kolona škodí oleji stejně aktivně jako například jízda v terénu či v horách. 

Průměrná doba výměny oleje se pohybuje okolo:

  • 5 000 – 7 000 km pro minerální oleje
  • 10 000 – 12 000 km pro syntetické oleje.

 

Je potřeba vyměnit i filtr?

Ano, určitě, zmínili jsme to již výše v tomto článku. Pokud by se olejový filtr nevyměnil, časem by se ucpal. Zabránil by tak proudění oleje a tím i mazání a chlazení motoru, což by vedlo k jeho vážnému poškození. Filtry se doporučují měnit minimálně jednou ročně, většinou zároveň s výměnou oleje,

Pokud vyměníte filtr sami, nezapomeňte do něj doplnit olej až do poloviny objemu (pro lepší „první“ start) a promazat gumu na krytu filtru.

Pár užitečných rad na závěr

  1. Pečlivě vybírejte motorový olej. Kupte si ten, který splňuje podmínky výrobce a pamatujte, že viskozita není nejdůležitějším parametrem.
  2. Nezneužívejte expresní výměny oleje. Tento způsob nese svá rizika, protože v motoru zbývá po vypuštění mnohem více starého oleje, než při tradičním způsobu výměny. Tato metoda bývá zaměńována s tradiční metodou, přičemž se však zkracuje servisní interval.
  3. Vyměňujte olej častěji. Žádný vzduchový filtr nezachytí veškerý prach a nečistoty. Stejně tak žádný palivový filtr nezachytí úplně všechny nečistoty.
  4. Nepoužívejte žádné přísady a to včetně přísad do motorového oleje! Přísady mohou motor trvale poškodit, navíc pozitivní účinek takových přísad je jen velmi krátkodobý.
  5. Sledujte hladinu oleje podle měrky. Naplnění pouze po spodní značku může vést k nebezpečnému tření motorových dílů, což pak vede rychlému opotřebení. Stejně tak přeplnění nepříznivě ovlivňuje práci třecích dílů.
  6. Nekupujte olej od neznámých prodejců. Nekvalitní výrobky rozhodně nesplní požadavky výrobce vašeho vozidla, takže je zde pak vysoké riziko selhání motoru. Nakupujte pouze originální oleje na značkových čerpacích stanicích, nebo vyhledejte nejbližší specializovaný obchod.

 

Rychlé odkazy

Chci výměnu motorového oleje

Objednat výměnu motorového oleje včetně filtru

Jak vybrat správný autoservis

Informace pro řidiče