Umělá inteligence je čím dál chytřejší. Někdo dokonce říká, že již za pár desítek let nás ovládne, toho bych se ale osobně nebál. Na co bych se chtěl dnes zaměřit je její význam v autech a automobilovém průmyslu celkově. Na první pohled jste si jí nemuseli všimnout, ale ve skutečnosti je AI (Artificial intelligence = umělá inteligence) na každém našem kroku.

Bezpilotní auta by bez umělé inteligence nebyla možná.

Úvod

V posledních letech se umělá inteligence objevila v mnoha oblastech automobilového průmyslu, od bezpečnosti přes dopravní systémy, navigaci, až po řízení samotného vozu. 

Právě díky umělé inteligenci máme ta slavná “samořídící” auta. Ta tedy zatím plně autonomní nejsou, ale časem se pravděpodobně dočkáme. Dalším prvkem, kde najdeme AI je například infotainment. Právě palubní počítač je asi nejvíce podobný našim telefonům a počítačům a tak se nelze divit, že i v něm hraje umělá inteligence roli.

Bezpečnost

Dalším aspektem, kde se umělá inteligence prosazuje čím dál více je bezpečnost. Všechny senzory co v dnešních autech najdeme musí nějak poznat, co je běžné a co už je krizová situace. Samozřejmě některým senzorům je to jedno, ale jiné potřebují “vědět” co se vlastně kolem auta děje. Jako příklad bych mohl uvést kamery na hlídání jízdních pruhů. Počítač na který jsou tyto kamery napojené se přece nějak musel naučit, že se jedná právě o čáru na silnici, a ne například o bílý chodník. 

“Ale jak to počítač pozná?”, ptáte se. Je to jednoduché (alespoň v principu 😄). Do hry je zde právě zapojena umělá inteligence, která se postupně “učí”, co to ten pruh na silnici je. Následně pak může zabránit mnoha nehodám, které by se bez tohoto bezpečnostního prvku odehrály.

Navigace by bez pomoci strojového učení také vypadala úplně jinak.

Mapy

Tento odstavec se vás netýká, pokud stále používáte papírový autoatlas na navigaci. Pro nás ostatní, co sednou do auta a zapnou Google Maps nebo Mapy.cz, je ale AI všední věc. Představte si to. Zvolíte cíl vaší cesty a navigace vám doporučí tu nejrychlejší, nebo nejvíce ekologickou trasu. Jak to ví? Jednak samozřejmě sbírá aktuální data o dopravě, například z vládních webů nebo rovnou od uživatelů. Jednak jsou tyto aplikace také “naučené”, kdy a kde jezdí hodně aut, a dokáží se tak vyvarovat nechtěnému zpoždění, které se na trase objeví klidně až za chvíli. 

Právě díky strojovému učení máme tak dobré navigace, které nám naplánují cestu skrz kontinent během pár sekund. Někdy se samozřejmě stane, že nás navigace zavede do slepé uličky nebo na polňačku. Často je však problém v tom, že aplikace neví o (ne)kvalitě dané silnice a v dobré vůli nás na ni pošle. 

Výroba

Pojďme se trochu vrátit. Konkrétně k procesu výroby auta. AI proměnila celý proces návrhu, výroby a testování nových aut. Například dokáže optimalizovat proces výroby, což pomáhá snížit náklady a vše je samozřejmě i rychlejší. AI také umožňuje automobilovým společnostem testovat nové funkce a návrhy mnohem lépe, než v minulosti. Nechci říkat, že se výroba aut přesouvá z fabriky k počítači, ale částečně se tak děje. Než vůbec vznikne prototyp vozidla, je vše potřebné navrženo a otestováno v počítači. Celý tento proces dělá výsledný produkt lepší a kvalitnější, takže podle mě je to rozhodně správná cesta.

Závěrem

Dnes jsme si řekli alespoň pár věcí, jak umělá inteligence zasahuje do světa automobilů. Je toho samozřejmě více, ale to nejdůležitější jsem zde snad zmínil. Umělá inteligence v nejbližší době nikam neodejde, ba naopak. Očekával bych, že stále více a více záležitostí bude řešit za nás. To však nic nemění na tom, že pokud byste měli jakékoliv otázky, či chtěli například provést počítačovou diagnostiku auta, neváhejte nám zavolat na číslo 736 298 453 nebo navštivte náš web. 😊

Chytré plánování Vám přeje,

Tým GetFix

tel. 736 298 453

 

Rychlé odkazy:

GetFix.cz

Služba – Diagnostika