Oprava motoru

Hlavní důvody k opravě motoru

Pokud dojde k poruše motoru, cizím nárazům a hluku, ke zvýšení spotřeby paliva a oleje, tehdy to znamená problémy. V tomto článku rozebereme příznaky opravy motoru auta.

Důvody akutní opravy

1. Vysoká spotřeba motorového oleje.

Maximální spotřeba oleje se počítá od značky „max“ po značku „min“ na měrce po 1 000 najetých kilometrů. Optimální spotřeba oleje je považována v případě, že se vymění maximálně jeden litr od poslední výměny. Pokud motor začal více spotřebovávat olej a je nutné ho neustále doplňovat, znamená to nadcházející opravu.

2. Výfuk kouře.

Kouř z výfukového potrubí bývá bílý, černý nebo má i jiné odstíny. V daném případě barva slouží jako důležitý diagnostický znak a indikuje poruchu v motoru. 

3. Saze na svíčkách

Pokud jsou saze na svíčkách světle šedé, systém funguje správně. Takové zbarvení sazí na zapalovací svíčce nepředstavuje žádné nebezpečí. Všechny ostatní barvy sazí (černá, bílá nebo červená) jsou signálem, který může znamenat závadu v motoru automobilu.

Černé saze na zapalovacích svíčkách jsou příčinou poruchy palivového systému motoru. Může to znamenat snížení komprese. V důsledku nízké kvality paliva se může na svíčkách objevit bílý plak. Vznik červeného saze je výsledkem spalování různých přísad v oleji nebo palivu.

4. Nerovnoměrný chod motoru při volnoběhu. 

Většinou je vyžadována počítačová diagnostika

5. Vysoká spotřeba paliva.

Pokud vůz spotřebuje více než 10 litrů a později se spotřeba zvýší na 15 litrů pravděpodobně je problémem porucha motoru. Nová vozidla nebo provoz automobilů v zimě se nebere v úvahu, když je nárůst spotřeby paliva běžným a pravidelným jevem.

6. Pokles výkonu motoru

Snížení výkonu se považuje za významné, pokud se doba zrychlení z klidového stavu na 100 km / h zvýší o více než 25% a maximální rychlost se sníží o více než 15%. 

Důvod snížení výkonu starého motoru je spojen se snížením komprese. To vede ke zhoršení komprese, mechanickému opotřebení válce, kroužků a pístu

7. Přehřátí motoru

Pokud se motor začal neustále přehřívat a neexistují žádné zjevné důvody (teplo v ulici, motor běží po vysoké rychlosti po dlouhou dobu), může dojít k poruše, která vyžaduje opravu.

 

Potřeba opravy motoru není indikována jednotlivými příznaky individuálně, ale přítomností mnoha výše uvedených příznaků. V závislosti na provozních podmínkách může nastat potřeba velkých oprav po 150 až 200 tisících ujetých kilometrů.

Rychlé odkazy

Diagnostika motoru

Oprava motoru

Jak vybrat správný autoservis

Informace pro řidiče